Druk lateksowy HP, doskonała jakość, folie, naklejki, fototapety, tapety, piaseczno, rollupy, galia.net.pl, płótno, canvas
Doskonała jakość druku porównywalna z drukiem offsetowym.

W procesie druku lateksowego do zastosowań również zewnętrznych, pierwszy raz nastąpił przełom w użytych materiałach. Druk lateksowy zmienił podejście do dużego formatu. Farby i tusze solwentowe stosowane do tej pory w druku kojarzyły się z nieprzyjemnym zapachem i składnikami niebezpiecznymi dla zdrowia, co często skutkowało wstrzemięźliwością w wykorzystywaniu druku choćby przy urządzaniu wnętrz. Przełom  nastąpił po wprowadzeniu innowacyjnej techniki druku za pomocą tuszu lateksowego. To otworzyło drzwi drukarniom na większy udział w branżach, których wcześniej nie mogli obsłużyć.

Druk lateksowy – właściwości

Druk lateksowy jest niezwykle trwały i gotowy także do obróbki chwilę po wydrukowaniu. Tusze wykorzystywane przy drukach lateksowych schną bardzo szybko, przez co oszczędzasz dużo czasu w porównaniu do tuszy solwentowych. Farby lateksowe nie tylko dają nieprawdopodobną jakość wydruku (porównywalną z drukiem offsetowym), ale przede wszystkim są zupełnie nieszkodliwe dla środowiska i człowieka. Druk wielkoformatowy przy użyciu tuszów lateksowych znajdzie zastosowanie zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz. Druk lateksowy jest także odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV. Warto również dodać, że druk lateksowy możliwy jest na wielu nietypowych materiałach, dzięki czemu lista możliwości zastosowania i wykorzystania tej technologii jest naprawdę bardzo długa. Możemy wykonać między innymi naklejki w doskonałej jakości, plakaty nie ustępujące drukowi offsetowemu, roll-upy, obrazy na płótnie, fototapety, a także wiele innych. Odwzorowanie kolorów i dokładność wydruku sprawiają, że lateks zostawia swoją konkurencję daleko w tyle. 

Podczas procesu drukowania, na podłożu, lateksowy pigment, którego bazą jest tworzy cieniutką warstwę nadruku. Pod wpływem temperatury utrwalania, woda jest odparowywana, a elastyczny pigment przytwierdzony do powierzchni. Elastyczność tuszu lateksowego pozwala na zadruk materiałów płaskich jak i tych z fakturą.

Zalety technologii druku lateksowego:

  • Druk lateksowy, to w porównaniu do innych wydruków wielkoformatowych, zdecydowanie najwyższa jakość. Szczegółowość druku powoduje, że druk lateksowy zbliża się jakością do druku offsetowego.
  • Odwzorowanie kolorów jest dla nas kluczowe – druk lateksowy zapewnia naprawdę wzorową kolorystykę.
  • Czas realizacji, wydruki lateksowe są gotowe do dalszej obróbki (montaż, klejenie, laminowanie itp.) od razu po opuszczeniu urządzenia.
  • Trwałość, a druk lateksowy bez laminatu i dodatkowych zabezpieczeń to to bardzo wysoka odporność na promieniowanie UV i niezmienne kolory. Druki umieszczone we wnętrzach wytrzymują przez ponad 20 lat, a na zewnątrz przez ponad 3 lata.
  • Środowisko, a wielkoformatowy druk lateksowy to najbardziej przyjazna środowisku technologia druku wielkoformatowego na świecie. To najbardziej ekologiczny wydruk oparty na wodzie. Nie lubimy toksycznych oparów, a wydruki lateksowe są całkowicie nietoksyczne, bezwonne i można je stosować w każdym wnętrzu. W przeciwieństwie do druku solwentowego, którego tusze zawierają toksyczne składniki, mogące negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka.


Druk lateksowy łączy zalety druku solwentowego oraz pigmentowego (nietrwałego w zastosowaniach zewnętrznych) jednocześnie eliminując ich wady. Wydruki lateksowe są zarówno odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego wyróżnia je najwyższa na rynku jakość wydruku, a jednocześnie są one całkowicie nietoksyczne i bezpieczne dla zdrowia.


Przygotowanie plików do druku lateksowego